Genel,  İtalya

Polislerle Aramızı İyi Tutuyoruz – Bkz. Permesso di Soggiorno

Herkese selamlar,

Yine yıllar sonra döndüğüm bir yazımdan merhabalar diyorum.

Bu sefer konumuz mühim. Geldik İtalya’ya ama yasal olarak burada kalmak için oturum iznine ihtiyacı var malum biz ölümlü non-EU vatandaşlarının. Biz belgeler içinde yüzerken EU vatandaşı arkadaşların “ya ben bürokratik bir işle uğraşmadım hiç burada” falan tarzı yorumları da insanın sinirine dokunmuyor değil tabi.. Neyse, sakiniz, tamam. Konumuza dönelim, efenim nedir bu oturma izni denen meret ve nasıl alınır? Ne zaman başvurulur? Nasıl başvurmak gerekir? Hangi belgeler lazım? Formları nasıl dolduracağız? Süreç nasıl? Sizin için bu soruları cevaplamaya çalışacağım. Yani sorumuz çok, ama strese gerek yok halledeceğiz hepsini. Not defterleriniz ve bolca sabrınız hazırsa başlıyoruz.

Öncelikle en önemlisiyle başlayayım! Permesso di Soggiorno başvurusunu İtalya’ya girdikten sonraki ilk 8 iş günü içinde yapmanız gerekiyor. (Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle İtalya hala Türkiye’den girenler için karantina şartını kaldırmadı. Bu nedenle bir ek bilgi vereyim, bu 8 gün şartı karantina süresi bittikten sonra işlemeye başlıyor)

İlk Adım: Poste Italiane

İtalya’ya geldiniz ve az önce dediğim gibi ilk 8 gün içinde oturum izni sürecini başlatacaksınız. Ama nasıl?

Google haritalara Poste Italiane yazıp size en yakın postaneyi bulmakla başlıyor işimiz.

Birkaç belgemizi alıp düşüyoruz postane yollarına. Nedir bu belgeler:

 • Pasaportta bilgileriniz olduğu sayfasının fotokopisi
 • Yine pasaportta vizenizin olduğu sayfanın fotokopisi
 • Okula kabul mektubunuzun fotokopisi
 • Sağlık sigortanızın fotokopisi
 • Marco da Bollo
 • Ve tabii pasaportunuzun kendisi

Marca da Bollo

Ne ola ki bu Marco da Bollo? Bir nevi harç pulu. Postaneye giderken yolunuzun üstünde bir Tabacchi buluyorsunuz (kendileri sigara, kahve, lotto gibi şeylerin satıldığı dükkanlar). Yanda görselde paylaştığım şekilde büyük “T” işareti olan dükkanlar arıyoruz. Zaten yine fotoğrafta da göreceğiniz gibi bu dükkanlar genelde tabelaları brandaları vs o kadar çok “Tabacchi” yazıyorlar ki gözden kaçmalarının mümkünatı yok.

Buradan bir Marca da Bollo istiyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam kendisi 16€ civarındaydı. Bu pulu postanede dolduracağımız forma yapıştıracağız. İtalyanca bilmiyorsanız da stres yapmaya gerek yok, benim gördüğüm kadarıyla bu dükkanları işletenler de çok yüksek oranda İtalyan değiller, ne istediğinizi söyleyin onlar anlayacaktır sizi.

Tabacchi

Kit di Permesso di Soggiorno

Bu arada bir tip: Mümkün olduğunca hafta başı ve sabah saatlerini tercih etmenizi öneririm postaneye gitmek için. Postaneden Permesso di Soggiorno Kit’i isteyeceğiz ve anlamadığım şekilde bu postanelerde asla yeteri kadar kit olmuyor. Özellikle eğitim amaçlı geldiğinizi varsayarsak, siz de herkes gibi Eylül ayında geliyor olacaksınız ve kit bulmak daha zor olacak. Milano’ya gelecekler için şöyle minik bir ipucu vereyim: Regione Lombardia’nın altındaki postane daha büyük ve diğer postanelerin aksine akşama kadar çalışıyor! Siz yine de önce mahallenizdeki postaneyi deneyin ama. Kendimden örnek verirsem geçen sene başvurduğumda mahallemdeki postanede kit kalmamıştı ama Regione Lombardia’dakinde vardı. Bu sene ise tam tersi bir durum söz konusuydu.

Neyse, kit kit diyip duruyorum da nedir bu kit? Kit dediğimiz şey bir A4 zarf. İçinde Modulo 1 ve Modulo 2 adında iki form, bir postane ödeme fişi (bollettino) ve formu doldururken kullanmanız gereken çeşitli kısaltmaların olduğu bilgilendirme kitapçığı bulunuyor.

Postaneye gelince, ortamı biraz kolaçan edip eğer sıra uzun ve çevrede sinirli İtalyan teyzeler yoksa boş bir gişe gözünüze kestirip sıra beklemeden Permesso di Soggiorno Kit’inizi isteyin, yoksa toplamda 5 saniye sürecek bir talep için sıra beklemek üzücü oluyor.

İtalyancam geçen sene hiç yoktu şu anda da karşımdakini temel seviyede anlıyor olmakla birlikte konuşmam A1lerde geziyor. İki sene de konuştuğum postane görevlileri de dahil olmak üzere çoğu memur İngilizce bilmiyordu ama anlaşıyorsunuz bir şekilde merak etmeyin. Hiç bir cümle kurmayıp “Kit di Permesso di Soggiorno, per favore” demeniz zaten yeterli.

Adım 2: Bu Form Nasıl Doldurulacak?

Öncelikle şununla başlayalım öğrenci olarak geliyorsanız bu durumda bir geliriniz olmadığını varsayıyorum İtalya’da, yalnızca Modulo 1’i dolduruyoruz. Ne yazıkki Module 2 ile ilgili henüz bir bilgim yok o nedenle onunla ilgili bilgi veremeyeceğim ama yazının sonuna bazı kaynaklar ekleyeceğim buradan da kontrol edebilirsiniz.

Ben biraz işin ameleliğini yapıcam ve buraya tek tek kaç numaraya benim ne yazdığımı söyleyeceğim. Ama tabii ki bu benim yasal bir sorumluluk aldığım anlamına gelmiyor, bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.

Ben Milano’da yaşayan ve herhangi bir geliri ve İtalya’da bir aile üyesi olmayan bir Türk vatandaşı olarak dolduruyorum bu formu. Farklı şehirler/ülkeler için Kit içinde verilen kısaltmalar kitapçığını kullanabilirsiniz.

Formu siyah tükenmez kalemle ve büyük harflerle dolduruyorsunuz.

Module 1

Al Signor Questure di MILANO

(Sigla Provincia) MI

 1. Marca da Bollo’yu buraya yapıştırıyoruz
 2. Soy isim
 3. İsim
 4. MI
 5. MILANO
 6. X (ilk defa başvuruyorsanız)
 7. – (yenileme için başvuruyorsanız 8 numaraya değil buraya çarpı koyun)
 8. X
 9. 24
 10. – (yenileme için başvuruyorsanız – Eski Permesso di Soggiorno’nuzun numarası)
 11. – (24)
 12. – (Eski Permesso di Soggiorno’nuzun bitiş tarihi)
 13. 01
 14. X
 15. – (Module 2’yi de dolduruyorsanız buraya da çarpı koyun)
 16. Buraya normalde kaç sayfa toplamda teslim ettiğinizi yazmanızı gerekiyor ama ben iki senedir doldurmuyorum ve posta memuruna bırakıyorum. Tüm formları mı saymamız gerekiyor veya ekleri de sayıyor muyuz vb emin değilim
 17. Tarih
 18. Buraya normalde imza atıyoruz ama imzanızı formu doldururken ATMAYIN! Posta memurunun önünde imzalayacağız burayı
 19. Codice Fiscale (vergi numarası) – vize alırken konsolosluk size vergi numaranızı da vermiş olmalı. Eğer konsolosluktan almadıysanız bir sebeple, burayı boş bırakabilirsiniz. Ama bu durumda İtalya’da yapmanız gereken ilk iş Agenzia della Entrate’den Codice Fiscale’nizi almak!
 20. A – bekar, B – evli
 21. F – kadın, M – erkek
 22. Doğum tarihi
 23. TUR (doğduğunuz ülke)
 24. TUR (milliyet)
 25. İltica ile mi İtalya’ya giriş yaptınız?
 26. Doğum yeri – pasaportta yazıldığı şekilde
 27. X
 28. Pasaport numarası
 29. Bitiş tarihi
 30. Veren kurum 01 devlet, 06 polis
 31. İtalya’ya hangi gün giriş yaptınız (48-57 arası oturum iznine ilk defa başvuruyorsanız doldurmanız gerekiyor, yenileme için başvurduğunuzda burayı doldurmanız gerekmiyor)
 32. İtalya’ya nereden giriş yaptınız
 33. Vize numarası
 34. Vize tipi – D
 35. – (tek girişliyse 53e değil buraya çarpı koyun)
 36. X (çift girişli vize)
 37. Vize sebebi – öğrenim için STUDIO, çalışma için LAVORO
 38. Geçerlilik süresi
 39. Başlangıç tarihi
 40. Bitiş tarihi
 41. MI
 42. MILANO
 43. İtalya’daki adres – Cadde – örneğin VIA FLODRAMMATICI
 44. Ev numarası – örneğin 2
 45. Posta kodu – örneğin 20121
 46. E-mail adresi
 47. Telefon numarası (yoksa boş bırakabilirsiniz)
 48. İkinci adres adı (77-84 arasına okul/iş yeri bilgilerini doldurabilirsiniz)
 49. Şehir kodu
 50. Şehir adı
 51. Cadde adı
 52. Ev numarası
 53. Posta kodu

Bollettino

Sol taraf:

 • di Euro 70,46
 • importo (in lettere) SETTANTA/46
 • eseguito da İSİM – SOYİSİM
 • residente in via ADRES (örneğin VIA FLODRAMMATICI, 2, 20121, Milano)

Sağ taraf:

 • di Euro 70,46
 • importo in lettere SETTANTA/46
 • eseguito da İSİM – SOYİSİM
 • residente in via/piazza ADRES – CADDE (örneğin VIA FLODRAMMATICI, 2)
 • CAP ADRES – POSTA KODU (örneğin 20121)
 • LOCALITA ADRES – ŞEHİR MILANO

Geçmiş olsun, formlarımızı doldurduk bu kısmı hallettik. Şimdi numara alıp, bize sıra gelmesini beklemeye başlıyoruz. Gişeye gidince memurun önünde forma imzamızı atıp tüm kit içeriğini ve ekstra belgeleri veriyoruz. Pasaportumuzu da veriyoruz memura belgelerle birlikte. Memur formları kontrol edip, bilgileri sisteme girecek. Bu süreç, özellikle ilk başvuruda tüm bilgileri sıfırdan girdikleri için, biraz uzun sürebiliyor. Arada soru sormuyorlar genellikle ama olur da sorarlarsa da bir şekilde anlaşıyorsunuz strese gerek yok.

Tüm bilgileri sisteme girdikten sonra ödeyeceğiniz tutarı söylüyor posta memuru. Bu ücret 2021 itibariyle ve Marca da Bollo hariç şu şekilde:

 • 30€ kit ücreti
 • 30€ + 40,46€ elektronik oturum izni ücreti + vergi (Bollettino’da yazan ücret bu)
 • Toplamda 100,46€

Ricevuta

İşlem tamamlandığında posta memuru size polis randevunuzun tarihi ve saatinin yazdığı bir kağıtla birlikte RICEVUTA kağıdını verecek. Oturum izniniz çıkana kadar Ricevuta’yı kullanacaksınız resmi işlerde. Burada önemli bir bilgi: Ricevuta ile İtalya-Türkiye arasında gidip gelebiliyorsunuz ama başka ülkelere geçemiyorsunuz (tabii vize süreniz devam ediyorsa vizenizle girip çıkabilirsiniz).

Polis randevusunu ne kadar süre sonraya verdikleri biraz dönem ve şansa bağlı diye düşünüyorum. Geçen sene Eylül ortasında yaptığım başvuruya karşılık Polis randevusunu 30 Aralık’a vermişlerdi. Bu sene Eylül sonunda yaptım başvurumu ve 28 Ekim’e randevu verdiler.

Ricevuta

Sonuç olarak başlıyoruz polis randevumuzu beklemeye ve bu arada belgelerimizi hazırlıyoruz.

Adım 3: Questura

Polis randevusu, belgeleriniz tamsa genellikle kolay geçiyor. Eğer eksik belgeniz varsa da size bu belgeleri tamamla diyip yeni randevu veriyorlarMIŞ.

Hangi belgeleri hazırlıyoruz polis randevusu için:

 • Pasaportta bilgileriniz olduğu sayfasının fotokopisi
 • Yine pasaportta vizenizin olduğu sayfanın fotokopisi (garanti olması adına tüm dolu sayfaların fotokopisini de alabilirsiniz, benden her iki sene de istemediler ama internette istendiğine dair bilgiler de var)
 • Bu tarihe kadar zaten okulunuz başlamış olacak bu nedenle okuldan öğrenci belgesi
 • Sağlık sigortanızın aslı ve fotokopisi
 • 4 adet biyometrik fotoğraf (benden iki sene de sadece 1 fotoğraf alında ama yine internette 4 adet diyor, garanti olsun 4 tane getirin siz)
 • Postanenin verdiği randevu kağıdı ve Ricevuta belgesi
 • Ve tabii pasaportunuzun aslı

Randevuda sizden belgeler istenecek ve parmak iziniz alınacak.

Ricevuta’yu size geri verip işleminiz tamam bizden mesaj bekleyin diyecekler. Eğer postanede başvurunuz sırasında telefon numarası vermediyseniz, polis randevusu sırasında telefon numaranızı vermenizi de isteyecekler tabii iletişim amacıyla.

Bu noktadan sonra tekrar beklemeye başlıyoruz. Aşağıdaki adresten başvurunuzun durumu sorgulayabilirsiniz zaman zaman, bazen mesajın gelmediğine dair hikayeler duydum. Garanti olsun siz de kontrol edin zaman zaman.

https://questure.poliziadistato.it/stranieri/?mime=1&lang=english

Kartınız basıldığında size şu tarihte gelip kartınızı teslim alabilirsiniz şeklinde bir mesaj gelecek. Belirtilen tarihte karakola gidip parmak izinizi vererek kartınızı teslim alabilirsiniz.

Tebrikler, artık oturum izninizi gönlünüzce kullanabilirsiniz (Vuhuuu!!)

Buraya bir minik cheeky bilgi de ekleyeyim: artık oturum izniniz olduğu için Türkiye’den çıkışlarda “yurt dışı çıkış harç pulu” almanıza gerek yok, pasaport kontrolde polise oturum izninizi göstermeniz yeterli.

Son söz!

Umarım yararlı bir yazı olmuştur sizin için. Bir ülkede yabancı olmak özellikle bürokratik açıdan zor ama benim burada öğrendiğim size de fazlasıyla tavsiye ettiğim şey – bürokrasiyle savaşmanın hiçbir manası yok!

Ayrıca şunu da söyleyeyim, kimi resmi dairelerde İngilizce bilen biriyle karşılaşıp o günü şanslı gününüz ilan edebilirsiniz, fakat çoğu resmi dairede İngilizce bilmeyen memurlarla karşılaşacaksınız. Korkmayın bir şekilde anlaşılıyor.

Eğer işlem çok çetrefilli ise (örneğin Ulusal Sağlık Sistemi’ne kayıt için ben kesinlikle gerektiğini düşünüyorum) yanınızda İtalyan veya İtalyanca bilen biriyle gidebilirsiniz. Bunun dışında İtalyanca konuşamıyor olsanız dahi biraz anlıyor olmanız inanılmaz bir artı. Çünkü sizin çok iyi bilmediğinizi anlayınca tane tane ama İtalyanca anlatıyorlar, çok temel bir bilgiyle de ne demek istediklerini anlayabiliyorsunuz.

Bunun dışında unutmayın ki elimizin altında her zaman bir Google Translate var!

Siz güler yüzlü olursanız, inanın insanlar size yardımcı olmak için çabalıyor. Karakolun kapısında Translate ile bana yol göstermeye çalışan polis memurundan tutun, SPID kaydı yaptırmaya çalışırken tane tane tek tek anladığımdan emin olana kadar her şeyi 3-4 sefer söyleyen Camera di Commercio’daki memura kadar.

Bir de son bir şey ekleyeyim, söz bu son, özellikle bu tarz resmi daire/postane/ofis vb yerlerde çalışanlara “Ciao” demeyin. Bu biraz informal bir söylem. Bunun yerine saat 2-3e kadar “Buongiorno” akşamları “Buona sera” diyebilirsiniz veya saat fark etmeksizin “Salve” diyebilirsiniz. Örneğin apartmanınızdaki komşularla da selamlaşırken “Salve”yi kullanmanız daha doğru olacaktır. Her hangi bir ofisteki/mağazadaki vb işleminiz bittikten sonra da yine “Grazie” diyip, “Buona giornata”, “Buona serata” gibi kalıplarla vedalaşabilirsiniz. Biraz nezaketten kimseye zarar gelmez 🙂

Şimdilik benden bu kadar. Görüşmek üzere!

Ciao! <3

Bu yazı yalnızca bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup, her hangi bir yasal sorumluluk taşımamaktadır!

Referans Kaynaklar

https://www.yesmilano.it/en/

https://www.yesmilano.it/system/files/pagina_standard/allegati/1050/9884/student%20booklet%2006-08.pdf

https://www.polimi.it/fileadmin/user_upload/International_prospective_students/Life/Sample_kit_permesso_di_soggiorno_2020.pdf

Previously on almirasozlu.com