Genel,  Gezmeler

Tatil Planı Yapmanın Dayanılmaz Hafifliği Vol.1 Konaklama

Aynı zamanda muhteşem hayal kırıklığı da denebilir mi? Belki de.Beni bilen bilir, tatil planı yapmam için yakın gelecekte gideceğime dair bir ihtimal olmasına gerek yoktur. Ama eğer gitmeyi kafama koymuşsam, eyvah eyvah! Başlasın çılgın planlar; ki çoğu gidildiğinde daha iyi ya da daha kötü seçenekler tarafından geri plana atılacaklar.

Peki, bu planları yaparken hangi internet sitelerinden-uygulamalardan faydalanıyorum?

Öncelikle konaklama diyelim

Tabii genelde bir yere gitmeyi hayal ettiğinde ilk düşünülen nerede kalacağım değil nasıl bir yermiş oluyor ama konaklama seçenekleri de gideceğiniz yerde yapacağınız tahmini harcama hakkında fikir verecektir.

booking.com : Her daim otel-hostel ve hatta apart aramak için bir numaralı seçeneğimiz. Otelin açıklamasından ziyade kullanıcı yorumlarına önem vermek gerek, bununla birlikte az yorumu olan otellerde ilk birkaç yorumun arkadaşlar tarafından eklenmiş yorumlar olma ihtimali ve puanın gereksiz yüksek olma ihtimali de yok değil. Arada risk almak da çok kötü bir seçenek değil tabii ki, henüz hiç yorumu olmayan bir ev-otelde kiraladığımız oda, Budapeşte’de inanılmayacak bir fiyata tam da şehrin merkezinde kalmamı sağlamıştı.

hostels.com, hostelworld.com, hostelbookers.com: Hostel aramalarında her ne kadar booking de sonuç verse de daha iyi fiyat bulmak amacıyla bu siteler de kontrol edilebilir. Ben sorun yaşamadım bu tip internet sitelerinde ama burada dikkat edilmesi gereken dünyaca bilinen kullanılan sitelere güvenmek, malum bir sürü ufak tefek site var otel rezervasyon seçeneği sunan.

airbnb.com : Severiz, kullanırız. Hostellerin pahalı olması, lokallerle tanışmak istemek veya kendinize özel bir evde konaklamak… Her hangi bir sebeple tercih edilebilecek bir seçenek airbnb. Bakmadan karar vermemek gerekir diye düşünüyorum. Berlin planları yaptığım şu günlerde Berlin yetkililerinin aldığı airbnb kararı üzmüştü, diğer şehirlerde de bu yasağın uygulanması gündemdeymiş!

IMG_6627-001
airbnb kullanarak Barselona’nın birbirini andıran sokaklarından birinde lokallerle birlikte lokal gibi konaklamanız mümkün