Genel,  Gezmeler

Tatil Planı Yapmanın Dayanılmaz Hafifliği Vol.2 Ulaşım

Tatil planı yaparken başımızı ağrıtan konular olarak karşımıza çıkan ikilimizde sıra geldi ulaşıma. Baştan belirtmekte fayda var, bu yazı Avrupa özelinde yazılmış bir yazı olacak. Sonra demeyin Latin Amerika’da ne yapacağız peki diye, ben de bilmiyorum!

img_6451-2-1024x768

UÇAK

 • skyscanner.com : Fiyat bilgisi için kullanmaktan ziyade aradığım destinasyona hangi firmaların uçtuğuna dair kabaca bir fikir sahibi olabilmek amacıyla kullanıyorum ben kendisini. Fiyat bilgilerine güvenmememin sebebi ise, genellikle fırsat sitelerinden edindiği fiyatları gösteriyor oluşu. Nedendir bilinmez, internetten türlü alışverişi yapan ben, uçak biletleri konusunda bu fırsat sitelerine güvenemiyorum.
 • RyanAir, EasyJet, WizzAir : Bu tip ucuz havayolları genelde skyscanner gibi sitelerde yer almıyor, ama kesinlikle kontrol edilmeli. Özellikle Avrupa içinde çok uygun fiyatlı uçuşlar yakalayabilirsiniz. Bana denk gelmedi hiç ama 5€ gibi bir fiyata uçak bileti almanız mümkün, şaka değil.
 • Uçak bileti alırken yapılabilecek bir diğer yöntem de gideceğiniz asıl şehre yakın başka şehirlere uçak bileti olup olmadığını ve fiyatlarını kontrol etmek olabilir. Bu yöntemle aynı zamanda pek de aklınıza gelmeyecek küçük şehirleri keşfetme şansınız olabilir.

img_0507-2-1024x767

OTOBÜS

 • Avrupa’da otobüsle şehirler arası seyahat yeni yeni popüler olmaya başlıyor, yüksek tren bileti fiyatları karşısında bu kadar gecikmiş olması şaşırtıcı. Belki insanların rahatlığına düşkünleri bir etken olmuş olabilir.
 • Öncelikle belirtmekte fayda var, bizdeki gibi bir şehirler arası otobüs yolculuğu beklemeyin. Açıklamak gerekirse; bir koltuk numaranız çoğunlukla olmayacak, yolcularla ilgilenen bir host/hostes olmayacak, öyle çay/kahve/kek ikramı da beklemeyin tabi. Unutmadan bir de otobüsler 2-3 saatte bir mola vermek zorunda 15dk ama tabii ki dinlenme tesis diye bir kavram yok, benzinlikvari bir yerde duracak otobüs belki tuvalet de vardır şanslıysanız; ama korkmayın otobüslerde tuvalet var Avrupalılardan boş yakalayabilirseniz.
 • Tamam tamam çok kötü lanse etmiş olabilirim ama gerçekten bu otobüsler hayat kurtarıcı. Şöyle söylesem yeterli olur sanırım; Berlin-Köln ve Frankfurt-Heidelberg arasında yaptığım otobüs yolculularını; ki birisi birkaç saat birisi tüm gece sürüyor; 1er euroya yaptım, 1€ evet, aa pardon 50cent de hizmet bedeli ödemiştim çok pardon.
 • Bir de şunu söylemeliyim, otobüs firmalarının bilet fiyalandırma politikası uçaklarda olduğu gibi. Yani ilk çıkan biletler bahsettiğim gibi 1€ya çıkıyor, daha sonra talep arttıkça ve koltuk sayısı azaldıkça bilet fiyatları artıyor. Ama yaklaşık 20-25€ gibi fiyatlara almışımdır en pahalı otobüs biletlerimi.
 • Benim özellikle belirtmek istediğim otobüs firmaları şu şekilde:
  • meinfernbus/flixbus: özellikle almanya’da en geniş ağa sahip otobüs firması olduğunu düşünüyorum, italya’da da gördüm otobüslerini
  • megabus: meşhur 1€luk biletlerin sahibi
  • student agency: hostesi olan ve inanmazsınız kahve ikramı yapan bildiğim kadarıyla çek asıllı otobüs firması
  • polski bus: şahsen kullanmadım ama adından da anlaşılacağı üzere bir polonya firması olan ve bilet fiyatları 1 zloty’den başlayan otobüs firması
 • Sevgili Avrupa Birliği’nin de sayesinde bu firmalar ülkeler arasında pek çok sefer yapmakta, özellikle kısa mesafeler için tercih edilebilir olmakla birlikte; gece seferlerine denk gelirseniz uzun mesafeli yolculuklarda da konaklamaya vereceğiniz para cebinizde kalabilir ve otobüste uyuyabilirsiniz.
 • Tekrar hatırlatmakta fayda var, uzun süreli mola vermeyeceksiniz bu nedenle binmeden önce bir markete uğrayıp abur cubur, sandviç, içecek, su stoklarınızı yapın.
 • Bu kadar çene çaldım ama bu otobüs biletlerine ve fiyatlarına en kolay nasıl ulaşabilirsiniz bilgisini sona sakladım (hah ha).
 • Bu sitede girdiğiniz rotada çalışan tüm olmasa da çoğu otobüs firması, trenler ve blablacar opsiyonlarını göreceksiniz. Site Alman asıllı olduğu için başka ülkelere özgün, çok bilinmeyen firmaların olmama olasılığı yüksek.
 • “from x to y bus” benzeri kısa bir Google araması da yardımcı olacaktır.

img_8953-2-1024x768

TREN

 •  Her şeyden önce ufak bir hatılatma, özellikle Almanya ve Hollanda için konuşmam gerekirse trenler pahalı.
 • Temel olarak trenler; bir bölgesel ve yavaş giden trenler ve bir de hızlı ve uzak mesafeli trenler olarak sınıflandırılabilir. Bu sınıflandırmalar ülkeden ülkeye değişebilir; artabilir veya azalabilir. Örneğin Almanya’da bölgesel trenler (regional), bölgeler arası ama çok hızlı olmayan trenler (IC), lüks ve hızlı bölgeler/ülkeler arasın trenler (ICE) olmak üzere 3 sınıf tren var.
 • Bununla birlikte 1. sınıf, 2. sınıf şeklinde bir ayrım da var tabii.
 • Bilet fiyatları seçtiğiniz tren ve bilet sınıfına bağlı olarak normal fiyatlardan çok uçuk fiyatlara kadar geniş bir aralıkta değişiyor olacak.
 • Treni güzel kılan, öncelikle tren garlarının genelde şehir merkezinde olması. Böylece havalimanından veya otogardan şehir merkezine inme gibi bir derdiniz olmayacak, tren garından dışarı adımınızı attığınız anda şehrin merkezinde olacaksınız.
 • Bunun yanında tren yolculuğu yapmanın kendine has güzel bir ruhu var. Otobüs yolculukları bana biraz depresif, uçak yolculukları ise stresli gelmesine rağmen; tren yolculukları biraz daha huzurlu geliyor. Bu tabii kişisel bir madde oldu ama eklemezsem olmazdı.
 • Tren biletlerine bakabileceğiniz pek çok uygulama mevcut.
  • bahn.de: Deutsche Bahn’ın websitesi ve uygulaması mevcut. Avrupa genelindeki bölgesel ve şehirler/ülkeler arası trenleri görebilirsiniz fakat Almanya dışındaki trenler ve Almanya içindeki bölgesel tren için bilet almanız mümkün değil.
  • rail.cc: faydalanbileceğiniz pek çok bilgi bulabileceğiniz ve tren biletleri/rotaları hakkında araştırma yapıp, ilgili web sayfasına yönlendirileceğiniz güzel bir site.

ekran-alintisi

Tüm bunların yanında faydalı bulduğum ve kendime rota çıkarırken oldukça kullandığım bir başka web sayfası/uygulamayı paylaşacağım;

Bu site aracılığıyla istediğiniz destinasyonlar arasında uçak, otobüs, tren, araç, araç paylaşım gibi opsiyonlar için yaklaşık bir fiyat konusunda fikriniz olabilir; bilet alabileceğiniz sitelere geçebilirsiniz.

Koyduğum örnekte Berlin-Amsterdam seyahatini arattım. Tarih girmediğim için muhtemelen en yakın zamanlı opsiyonları kontrol etti, fiyatlar oldukça yüksek; fakat iki şehir arasındaki mesafe de oldukça uzak kabul edelim ki.

Kısacası özellikle Avrupa’da seyahat ederken teknolojinin, uygulamaların ve internet aleminin ekmeğini bolca yiyoruz. Mutlu gezmeler, sorunsuz seyahatleriniz olsun 🙂