Genel,  Gezmeler

Berlin, du bist so wunderbar!(*)

(*) Berlin, sen harikasın!

First things first, bu saçma şarkıyı dinlemezseniz Berlin’in o akıl sır erdirilemez ruhunu içinizde hissetmiş sayılmıyorsunuz. Buraya tık tık!

SAMSUNG CSC

‘Ya en sıcak zamanları Ağustos zaten’ düşüncesiyle ayarladığımız tatilimizde, sevgili Berlin hava durumu bize küçük oyunlar oynarak Ağustos ayının en soğuk haftasını falan yaşattı tahminimizce. Bizden önce/sonra gidenlerin fotoğraflarında askılılar, şortlar, etekler görüp kendi montlu hallerimiz aklımıza geliyor. Uzun lafın kısası, güven olmuyor bu memleketin havasına bunu bilir bunu söylerim.

İsmi Fräulein olan bir sayfada bolca Berlin sevgisi göreceğinizi tahmin ediyorsunuzdur. Evet, haklısınız da. 5 aylık Almanya yaşantımın ardından, tekrar bu yaşantıya dönmek için planlar içerisindeyken bari bir tatil kaçamağıyla özlem giderelim dedik.

SAMSUNG CSC
Otel odamızın manzarası   <3

Büyük bir şansla oldukça uygun bir fiyata, çok merkezi bir konumda ayarladığımız otelimiz AMANO Home‘u tavsiye ederim. Berlin’de farklı konumlarda birkaç oteli olan AMANO grubunun apart konseptli ve daha bu yaz açılmış oteli kendileri. Şu anki fiyatları daha yüksek olmakla beraber; erken rezervasyon, indirim vs takip edin derim.

SAMSUNG CSC

Ben ki yaşadığım küçük Alman şehrinde kaç ay boyunca bisiklet kullanmamış insan, Berlin bisiklet trafiğine çıkmaya da cesaret edemedim haliyle. Ama eğer ki bisiklet kullanmaya alışıksanız, kaçırmayın bu fırsatı, bisikletle keşfedilmesi çok zevkli şehirlerden birindesiniz. Kimi zaman yürüyerek sokakları gezerken çok çok fazla yorulacaksınız, bu noktada imdadınıza bisiklet yetişebilir.

mapa-berlin-web-1024x725
(source)

Tabii ki toplu taşıma da her zaman elinizin altında, tüm şehre yayılan metro ağı emrinize amade. Berlin’de toplu taşıma için Google Maps uygulaması oldukça başarılı. U-bahn, S-bahn ve otobüsler Maps ile entegre durumda ve istediğiniz lokasyona giderken kullanabileceğiniz toplu taşıma araçlarını bu sayede görebiliyorsunuz. Bu konuda tek sıkıntı -belki uygulama ayarlarından değiştirilebiliyordur- tramleri tercih etmiyor rota oluştururken, bu nedenle çevrenizde tram istasyonu varsa kendiniz de duraklar üzerindeki bilgi panolarından bilgi edinebilirsiniz.

Hazır toplu taşıma konusuna girmişken, havalimanı şehir bağlantısını nasıl yapıyoruz konusuna değinmeden olmaz. Taksi opsiyonu her şehirde olduğu gibi Berlin’de de mevcut, üstelik yanında Türk taksiciyle karşılaşma ihtimaliyle geliyor. Ben her seferinde toplu taşımayı tercih ettim. Havalimanından kalkan birkaç otobüs hattı mevcut şehrin farklı bölgelerine giden. Otobüs durağının arkasında büyük bir billboardda merkezi noktalara nasıl ulaşabileceğiniz bilgisi mevcuttu bu sene ama siz hazırlıklı olun gelmeden önce internetten kontrol edin binmeniz gereken otobüs hattını. Bununla birlikte otobüs durağının arkasında bulunan bilet makinelerinden bilet almanız gerekiyor ve çok büyük ihtimalle bu bilet makinelerinin yanında gelen turistlere yardımcı olmak amacıyla bulunan görevliler de Türk olacak. Enteresan bilgi olarak; bilet makinelerinde haliyle Türkçe dil seçeneği bulunuyor fakat Türk çalışanlar Türkçe seçeneğinde sıkıntı yaşadıkları için Almanca seçeneğini kullanıyorlar.

unnamed-2-1024x709
(*) Hayatımı seviyorum  <3

Konudan konuya atlayarak gidiyorum ama bu dil seçeneği konusuna da değinmeden olmaz. Malumunuz Türkiye sınırları dışında en yüksek Türk popülasyonuna sahip şehir Berlin. Toplam Berlin nüfusunun da %5inden fazlasını oluşturmakta bizim Almancı, Almanların Deutschtürken olarak isimlendirdiği bu grup. Bunun bir sonucu olarak da şehirde Türkçe çok sık karşılaşacağınız diller arasında. Müzelerin zaten çok büyük bir kısmında Türkçe audioguide bulunmakta. Bununla birlikte çok dilli tabelalarda da Türkçe uyarı/bilgilendirme görmek hiç şaşırtıcı bir durum değil, hatta kimi zaman İngilizce gibi dillerin de önüne geçerek Almanca’dan sonra ikinci dil olmayı başardığını bile görebilirsiniz. Dönercileri saymıyorum bile ama Currywurst/Hamburger gibi yiyecekler satan kiosklarda, restoranlarda da çalışanların Türk olma ihtimali oldukça yüksek deneyimlerimden çıkarım yapmam gerekirse.

Bu yazıyı bir başka videoyla kapatayım. Berlin’in toplu taşıma sağlayıcısı BVG’nin, araçlara biletsiz binişlerin yasal olmadığını da hatırlattığı bu video klip; hem Berlin’de özellikle toplu taşımada ne tip garipliklerle karşılaşabileceğiniz konusunda önceden bir uyarı niteliğinde olsun hem de Türk-Alman birlikteliğine de bir örnek olsun. Buyurun sizi buradan alalım (tık tık).

Bu yazının devamı niteliğindeki Berlin gezi rehberi için tık tık.